Home > About Us > ACHIEVEMENTS

ACHIEVEMENTS

Our Coralites, Our Pride (Achievements in 2017)

East zone music warriors
The event took place at Pasir Ris Crest Secondary School. Groups from 17 schools took part. The pupils were tested on and developed their musical knowledge through hands-on activities.

IMG_3592.JPG  IMG_3596.JPG










The list of pupils are :
(1) Nathaniel Lim Tze Yang (P4C)
(2) Oh Weihe (P4C)
(3) Nayli Fatini Binte Sulaiman (P5C)
(4) Oliver Alexander Wang (P5C)
(5) Sim Jixiong, Draco (P5C)
(6) Taen Chong (P5C)


Our Coralites, Our Pride (Achievements in 2016)
Friend of Singa (FOS)
In July 2016, 7 FOS ambassadors under the charge of Mrs Amy Lim and Mdm Tan Meo Cher embarked on a project to promote kindness in the school. 
 
The FOS ambassadors are: 

S/N

Name

Class

1.

MUHAMMAD AZFAR HAZIQ BIN EFFENDY

P4/C

2.

AKIMI GOH HAI QI

P4/C

3.

ASIFF KHAN BIN AMIR KHAN

P4/C

4.

JEANETTE TIAN

P5/C

5.

TRINA THAM YANTING

P5/C

6.

LOW YAN SHAN CHARMAINE

P5/C

7.

AINA AFIQAH BINTE MUHAIRI

P5/C


Through various purposeful and engaging activities led by the team, Coralites learnt to appreciate the importance of greeting school mates, teaching and non-teaching staff and to be kind to one another.    In recognition of their efforts and contributions in championing kindness in the school, the Singapore Kindness Movement awarded the school with the "Most All-Rounded Project" award.
 

We are proud to share with you the achievements of our students. 

Department LevelNameCompetitionAchievement
 CCA








































P4/C














Brandon Yap Yan Xi
SYF 2016 – Chinese Dance    

SYF 2016 – Malay Dance    

SYF 2016 – Guzheng 

SYF 2016 – Choir 

National Inter-Primary Schools Football Girls Competition 2016 – Senior Girls   

National Inter-Primary School Football Girls Competition 2016 – Junior Girls   

57th National Primary Schools Swimming Championship 2016 - 50m Fly/50m Backstroke Relay

 
Distinction   


Distinction   


Accomplishment   

Commendation     

Fourth       




Runners-Up     




Champion





 
Music





P4/C
 P4/C
 P5/C
 P5/C
 P5/C
P5/C
Oliver Alexander Wang
Sim Jixiong, Draco
Clement Kee Wei En
Johnson Angelin 
Uy-Sak Lorenzo Ho
Warren Ng Zhang Ming
        East Zone           Music Warriors




Runners-up





ChineseP5/CWarren Ng Zhang Ming
National Primary Schools Story-Telling Competition 2016Commendation Award


 Malay













  P1/C
P1/C
P1/C
P1/C
P1/O
P1/O

P1/O
P1/O
P1/R

P1/R

Aryff Danial B. Abdullah
Alya Syahirah Bte Abdul Rahman 
Cyntha Qysha Qaisarah
Keisha Adani Bte Shahrudin 
Nur Nuha Shaista Binte Md Safri
Syarfaa Taisirna bte Mohd Faizal 
Puteri Keisha Qistina
Aisyah Khalisah Bte Md Fazli 
Noor Daniya Natasha D/O Md Ansari 
Daeng Masyita Rohayah Binte Mohamed Yazid Tawajok 

 2016 E1 Cluster ML Competition – Nursery Rhymes Singing












3rd 













 Malay


P2/R 
P2/R

Muhammad Aqeef Bin Ali Nur
Aliah Nasyitah 

2016 E1 Cluster ML Competition – Story Telling  1st


 Malay
P3/O
 

Putri Arfah Nabilah Bte Mohd Rizal

2016 E1 Cluster ML Competition – Poetry Recitation
1st

 
 Malay 
P4/C

Luqman Nur Hakim B Abdullah
2016 E1 Cluster ML Competition – Creative Reading Consolation

 
 MalayP5/C Aina Afiqah Bte Muhair
 2016 E1 Cluster ML Competition – Character Portrayal 1st 


  Malay

 
 P6/C
P6/C


Nazifah Binti Jamil
Jeslyna Bte Isham


2016 E1 Cluster ML Competition – Composition Writing 

1st
2nd


 Tamil


 P1/C


 Thiruppathi Mahathi


 2016 E1 Cluster TL Competition - Character Portrayal1st

 
 Tamil


P2/R 


Iyer Sneha Mohan 


 2016 E1 Cluster TL Competition – Show & Tell 2nd


 Tamil


 P3/C


Sathyaseelan Adithya 


2016 E1 Cluster TL Competition – Reading  3rd


 TamilP4/O Sathiyanarayanan Pooja 2016 E1 Cluster TL Competition - Advertisement / Advertiser  2nd
 Tamil


 P5/C


Iyer Siddarth Mohan 


2016 E1 Cluster TL Competition - Recreating stories Consolation 
 Tamil


 P6/O


Madhumita Thiruppathi 


2016 E1 Cluster TL Competition - Proverb recitation 2nd

 

OUR ACHIEVEMENTS
School Green Awards
The school has attained the Sustained Lotus Award for Audit and Sustained Gold Award for our 3R efforts for 3 consecutive years

Our Coralites, our Pride (Achievements in 2015)

Department

Name

Class

Competition

Achievement

Mathematics

Eusouf Bin Shaik Mohamad Harharah

P4/C

2015 Primary Mathematics Project Competition (National) – P4 Poster Category

Commendation Award

Johnson Angelin

P4/C

Warren Ng Zhang Ming

P4/C

Cao Mengyi

P5/O

National Mathematical Olympiad of Singapore (NMOS) 2015

Bronze

Jin Donghua

P5/C

Bronze

Ng Zhang Xiang, Ray

P5/C

Bronze

Limcharoen Napin

P5/C

Honorable Mention

Benedict Chia Jia Yu

P5/C

Honorable Mention

Joshua Lee Zhi En

P5/C

Honorable Mention

Mohamed Shahrin Bin Md Said

P5/C

Honorable Mention


CCA

Achievement

Red Cross

Excellence Unit Gold Award

Scouts

Frank Cooper Sands Bronze Award

Soccer CCA (Senior Girls)

SPSSC/FAS National Primary Schools Championship Girls’ Senior 2015 - Champions

Khairunnisa Bte Khairol Anwar (P6-C) – Top Scorer Award


Our Pupils Participated in the following activities:

CCAs

Activities

Basketball CCA (Senior and Junior)

East Zone Basketball Tournament

Netball CCA

Active Carnival

Soccer CCA (Junior Boys)

East Zone Football Tournament

Soccer CCA (Senior Boys)

East Zone Football Tournament




Our Coralites, Our Pride (Achievements in 2014)

CCA

Achievement

Red Cross

Excellence Unit Gold Award

Community Service Gold Awards

National First Aid Competition - East District and National Champions

Scouts

Frank Cooper Sands Silver Award

Chinese Dance

Certificate of Distinction for Singapore Youth Festival (SYF) Celebrations 2014

Choir

Certificate of Accomplishment for Singapore Youth Festival (SYF) Celebrations 2014

Guzheng Ensemble

Certificate of Accomplishment for Singapore Youth Festival (SYF) Celebrations 2014

Malay Dance

Certificate of Accomplishment for Singapore Youth Festival (SYF) Celebrations 2014

Football (Girls)

SPSSC/FAS National Primary Football Junior Girls 2014 - 2nd Position

SPSSC / FAS Inter-Scho​ol 5-A-Side Senior Girls Football Fiesta 2014 - 3rd Position

SPSSC / FAS Inter-Scho​ol 5-A-Side Junior Girls Football Fiesta 2014 - 4th Position


Name of Students / CCAs

Activities

Kristy Chiun Xiang Ren (6C)

 

Ng Sue Chi (6C)

 

Shao Qibin (6C)

 

Pearlyn Low Pik Yuin (6O)

Their compositions have been selected and published in Primary School Good Composition 《小学好作文 - 5&6年级》by Hai Yang Publishing & Printing Services.


Competition

Students Involved

Achievement

 

E1 Cluster Tamil Singing Competition

 

Nithyabharrathi Govindaraj (1/R)

 

1st

 

E1 Cluster Tamil  Reading Competition

 

Johnson Angelin (3/C)

 

1st

 

E1 Cluster Tamil  Story-Telling Competition

 

Madhumita Thiruppathi (4/C)

 

1st

 

E1 Cluster Tamil  Poetry Recitation Competition

 

S Levin (5/C)

 

2nd

 

E1 Cluster Tamil  Show and Tell Competition

 

Katheeja Beevi (2/C)

 

2nd

Competition

Students Involved

Achievements


 Tamil Touch – Typing Competition

 

Dharshayini  D/O Ramesh (6/C)


 3rd


Moo-O Competition 2014 (English Language)


Aina Afiqah Binte Muhairi (3/C)

Kimmie Lau Rui Qi (3/C)

Warren Ng Zhang Ming (3/C)

 


Merit Award

(Top 5 at the national level)